praag-karelsbrug-foto-dennis-faropraag-moldaupraag-winterpraag-karelsbrug-foto-dennis-farokarelsbrug-praag

Oude Stadhuis historische blikvanger met astronomische klok

Praag is als een openluchtmuseum en staat vol prachtige historische gebouwen. Vooral het Oude Stadhuis is een van de meest indrukwekkende verborgen schatten. Achter de imposante gevels bevinden zich gotische zalen, eeuwenoude kunstwerken en mysterieuze romaanse kelders. De geschiedenis van Praag komt hier tot leven: middeleeuwse kroningen en de beroemde astronomische klok. Een rondleiding door dit gebouw geeft je een kijkje in het verleden van de Tsjechische hoofdstad.

Praag_oude_stadhuis_uitzicht.jpg
Ontdek het Oude Stadhuis van Praag


Het Oude Stadhuis op het Oudestadsplein valt onmiddellijk op vanwege de astronomische klok aan de zijwand. Het interieur is indrukwekkend met gotische zalen, eeuwenoude kelders en bijzondere kunstwerken toch gaan vrij weinig toeristen mee met een rondleiding.

De rondleiding begint in de historische zaal op de eerste verdieping. Hier heerst een serene stilte, ideaal om deze ruimte in alle rust te bekijken. Er is weinig uitleg aanwezig, daarom is een rondleiding met gids sterk aan te raden wanneer je meer wil weten over de geschiedenis en achtergrond.

Praag_oude_stadhuis_apostelen.jpg

Sta oog in oog met de twaalf apostelen


In de gotische toren zijn de beroemde twaalf apostelen van de astronomische klok van dichtbij te zien. Door een glazen ruit zie je de beelden op slechts dertig centimeter afstand. De huidige apostelen zijn niet heel oud. De originele beelden verloren gingen tijdens de Praagse Opstand in 1945 verloren. Aangezien ook het stadsarchief in vlammen opging, is het exacte moment waarop de eerste apostelen werden geplaatst onbekend. Wel is zeker dat dit na 1790 gebeurde, want op tekeningen uit die tijd zijn alleen raampjes te zien daar waar nu luikjes zitten.

De kapel uit de veertiende eeuw


Een van de hoogtepunten van het bezoek is de kapel van het Oude Stadhuis, ingewijd in 1381. De erker van de kapel werd tijdens de Praagse opstand verwoest, maar na 1945 in originele staat herbouwd. De glas-in-loodramen, die authentiek middeleeuws lijken, zijn pas in 1986 en 1987 geplaatst. In de kapel staan religieuze beelden en relikwieën, waaronder een miniatuurversie van de Maria-kolom. De replica van deze kolom werd in 2020 opnieuw op het Oude Stadsplein geplaatst, na meer dan een eeuw van afwezigheid.

Praag_oude_stadhuis_tegelkachel.jpg

De historische zalen


De oude raadzaal


De oude raadzaalheeft een prachtig laat-Gotisch interieur. Het houten plafond met schilderingen trekt onmiddellijk de aandacht. Een beeld van Christus uit het begin van de 15e eeuw verwijst naar de periode waarin de zaal dienstdeed als gerechtshof. Het staat op een console met het Latijnse opschrift: 'Rechtvaardig oordelen, o mensenkinderen.' In de hoek bevindt zich een barokke tegelkachel met een afbeelding van de Romeinse godin Justitia.

De vergaderruimte en de kunstwerken


De vergaderruimte bereik je via een bijzondere deur uit 1619, een van de weinige bewaard gebleven renaissance-deuren in Praag. Oorspronkelijk maakte de deur deel uit van het stadhuis van Malá Strana en werd ze in 1854 naar het Oude Stadhuis overgebracht.

Aan de muren hangen twee schilderijen van de Tsjechische kunstenaar Václav Brožík (1851-1901), die belangrijke momenten uit de nationale geschiedenis voorstellen: koning Karel IV bij de oprichting van de Universiteit van Praag in 1348 en Jan Amos Comenius in Amsterdam in 1657. Vergelijkbare schilderingen zijn in groter formaat te zien in het Nationaal Museum aan het Wenceslasplein.

Praag_oude_stadhuis_praag_zaal.jpg

De Brožík-zaal


De Brožík-zaal, vernoemd naar de schilder, is de grootste zaal van het stadhuis. Hij is twee verdiepingen hoog en kreeg de huidige vorm in 1879, toen middeleeuwse zalen werden samengevoegd. De Art Nouveau-stijl werd in 1910 toegevoegd.

Tegenwoordig wordt deze ruimte gebruikt voor ceremoniële ontvangsten. Aan de muren hangen twee monumentale schilderijen van Brožík: Jan Hus voor het Concilie van Konstanz (1415) en De kroning van George van Poděbrady.

De Jiřík-zaal


De Jiřík-zaal is vernoemd naar koning Jiří (George) van Poděbrady, die hier in 1458 tot koning van Bohemen werd gekroond. De oorspronkelijke oostvleugel, waar de kroning plaatsvond, werd in 1945 vernietigd door Duitse tanks. In de huidige zaal zijn nog oude muurschilderingen o.a een panoramisch uitzicht over Praag.

Vanuit de ramen kijk je naar het gekrioel van de mensen beneden op het plein dat volstroomt met bezoekers die komen kijken naar het spektakel van de astronomische klok.

Praag_oude_stadhuis_kelder.jpg

Ondergronds avontuur in de romaanse kelders


Het laatste deel van de rondleiding brengt je naar de romaanse kelders onder het Oude Stadhuis. Deze gewelven liggen enkele meters beneden het huidige straatniveau, maar waren ooit de begane grond van middeleeuwse huizen. De oudste delen dateren uit de 12e eeuw. De muren bestaan uit origineel romaans metselwerk, waarvan sommige gedeelten nog volledig authentiek zijn. Het kleine raam hoog in de muur diende vroeger voor lichtinval en as hooggeplaatst om veiligheidrednene.

In de kelders bevinden zich een oude waterput en een gereconstrueerde woonkamer. De plek maakt duidelijk hoe de stad door de eeuwen heen in hoogte is gegroeid. In totaal zijn er in de oude binnenstad van Praag zo’n zeventig gebouwen bekend die, net als het Oude Stadhuis, onder het huidige straatniveau liggen.

Praktische informatie


Bezoek het Oude Stadhuis met een rondleiding met gids. Bezoekers krijgen dan uitleg over de historische zalen, de gotische toren, de kunstwerken en de romaanse kelders. Daarna kun je de toren van het stadhuis beklimmen.

Adres: Het Oude Stadhuis, Staroměstské náměstí 1/3

Openingstijden:
Januari t/m maart: di t/m zo 10.00-19.00 uur (maandag 11.00-19.00 uur)
April t/m december: di t/m zo 09.00-19.00 uur (maandag 11.00-19.00 uur)
Reageer op dit artikel
Mail de redactie
Share dit artikel op Facebook!
Tweet dit artikel op Twitter!
Deel dit artikel!


Praag in de herfst

Wandelen door Praag in de herfst, langs de pleinen, de astronomischeklok, het dansende huis en de Karelsbrug.